Неотдавна ме поканиха да напиша предговор за книгата на Зорница Кръчмарова „Трансформации. Скритото изкуство на Кристо и Жан-Клод“. Започнах да я чета с известно недоверие. Какво ли още може да се каже за изкуството на двамата? Авторката обаче е намерила интересен ход – представя десет от големите проекти през погледа на хора, участвали по различен…
Месец: септември 2016
Преминаване, интервю със Станислав Памукчиев
Мила Тарабанова: Главна цел на изкуството е да извисява, но Вашите творби водят зрителя през изпитанието на мрака, за да го изведат отвъд, към светлината. Не е ли това изживяването, което описват като „инициация“? Станислав Памукчиев: Разбирам изкуството като възможност за отместване, излизане от сковаващите рамки на затворения в материята и ограничен във времето живот,…
Светлин Русев: Сън преди изложба, 2016
В нас и извън нас – хаос, насилие, мизерия, съмнение и… илюзия, че някой някъде търси спасение в живота на картината… Там някъде Горе, а може и долу, всъщност Там няма горе и долу… Някой преди нас е стигнал и ни очаква. Бавно или бързо, рано преди да съмне или късно след залеза – все…
Художествена галерия Владимир Димитров – Майстора в Кюстендил
…………подкрепете издаването на брой 5………….
Нов живот за миналото на Димитър Солаков, 2015
Работейки по един проект, попаднах в крепостта Кракра в Перник. Направи ми впечатление бутафорията на новоизградената част и още по-лошото консервиране и излагане на оригиналните останки от крепостта. Реших да обиколя възможно най-голям брой от социализираните крепости и да ги фотографирам. Успоредно с фотографиите направих серия Рисунки, които (ре)конструират цели животни от фрагменти (различни кокалчета, черупки,…
САШО СТОИЦОВ – НЕПОРАСНАЛОТО ДЕТЕ НА ПРЕХОДА, статия на Мария Василева
………….подкрепете списанието за да издаде брой 4………………..
Красимир Терзиев: Онзи поглед, който нещата връщат гледайки през нас
Нека допуснем, че сме изпуснали откриването на изложба на Красимир Терзиев, но тя се е случила, въпреки нашата липса. Мисълта ни обаче е заета от това да проумеем, нашето отсъствие в очите на другите присъствали. Какво са си помислили, какво са видяли, какво ако бях там? Обърнатата ръкавица на виждането ни кара за формираме собственото…
RASSIM®, интервю с РАССИМ
Мила Тарабанова: Сериите ви Портрет с Илия, Енграма от 2006 г. насам са работени с органични материали? Красимир Кръстев/Рассим: Реално погледнато, това са органични материали. Нищо, че петролът, след като се обработи, не е органичен. Както и това моторно масло, което е рисувано на гърба на платното. И Франсис Бейкин е работил на гърба на…
Нов живот на Александър Вълчев (в Гьоте институт София през януари 2016)
Когато ме поканиха да направя изложба в Гьоте институт започнах да разсъждавам през принципа, който винаги съм споделял, че изложбата трябва да е свързана по някакъв начин с мястото. В този случай с институцията, а от там и с държавата, която тя представлява, но също така връзката им с нашата страна и с настоящето. Точно…